mapa strony   |

2012/2013

03 WRZEŚNIA 2012 r.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Z tej okazji 3 września odbył się uroczysty apel, całą  imprezę prowadził Samorząd Uczniowski  Uroczystość rozpoczęła się  wprowadzeniem sztandaru naszej szkoły.

Później wszyscy odśpiewaliśmy hymn państwowy i zaczęło się przedstawienie.

Wysłuchaliśmy wierszy i piosenek. Nie zabrakło refleksji na temat rocznicy wybuchu II wojny  światowej.

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Małgorzata Cholewa

 

Poczet Sztandarowy ( z lewej)  - Milena Sławińska, Szymon Sitarz , Sylwia Świączkowska

Serdecznie przywitaliśmy nowe klasy pierwsze. Następnie pani dyrektor wygłosiła apel, odczytała list pani Minister  Edukacji Narodowej, życzyła nam powodzenia w nowym roku szkolnym i zaprosiła nas do klas.
W klasach przywitaliśmy się z wychowawcami oraz kolegami i koleżankami z klasy. 

JULIA PIZIUR, ZOFIA IWAŃCIÓW

 

Rozpoczęcie roku szkolnego ... znane twarze i osoby . Widok uśmiechniętych twarzy nauczycieli wskazywał na to, że to będzie dobry rok. Do szkoły przybyli nowi uczniowie. Było widać po nich, że są zestresowani i przerażeni . To chyba normalne - nowi nauczyciele , szkoła i koledzy . Ich wychowawcami są Pani Agata Futoma i Pani Krystyna Kreiser .

Apel rozpoczęła przewodnicząca szkoły Małgorzata Cholewa wraz z Martą Filary i Mikołajem Markiem. Po zakończeniu apelu przez samorząd uczniowski na środek przyszła Pani Dyrektor, Renata Dudek . Po krótkim przemówieniu uczniowie wraz z nauczycielami udali się do klas.

Pani dyrektor Renata Dudek

KORNELIA PODDĘBNIAK

 

Dnia 03.09.2012r.o godzinie 9.00 na placu przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Szczytnej odbyło się  uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013.

Uroczystości przewodniczyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego- Małgorzata Cholewa.

Przywitała ona wszystkich nauczycieli, uczniów oraz rodziców, następnie oddała głos pani dyrektor Renacie Dudek, która również powitała obecnych i odczytała list pani Minister Edukacji, Krystyny Szumilas.

Kolejnym etapem uroczystości było przedstawienie przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Renaty Marek. 

Marta Filary i Mikołaj Marek

Po krótkim przedstawieniu ponownie głos zabrała pani dyrektor. Przedstawiła wychowawczynie klas pierwszych i kolejno wyczytywała dzieci do poszczególnych klas. Wystraszonych pierwszaków przewodnicząca SU poczęstowała lizakami. 

Po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, aby otrzymać plan lekcji.

                                                          MAŁGORZATA CHOLEWA, MARTA FILARY

 

24.09 – 28.09.2012 r.

Tydzień   Marchewki  

Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy. Co to?
Dzieci ze szkoły im. Orła Białego w Szczytnej już wiedzą  :) - TO MARCHEWKA!
Pomarańczowa bohaterka naszego tygodnia miała w Szczytnej swoje święto.
 Dzieci poprzez chrupanie, zabawę i prace plastyczne, nie tylko poznały walory tego wspaniałego warzywa jakim jest marchewka, ale udowodniły, że marchewka nie jest fuuuu :)  Po raz trzeci w naszej szkole w  ostatnim tygodniu września obchodziliśmy Święto Marchewki. W szkole zrobiło się marchewkowo. Pyszne marchewki chrupaliśmy na przerwach. Ogółem zjedliśmy prawie 60 kg marchewki zakupionej z funduszy Rady Rodziców. Uczennice z  klasy VI B codziennie obierały, kroiły  i częstowały marchewką wszystkich chętnych. Zorganizowaliśmy konkurs na najciekawsze przebranie marchewkowe. Ilość dzieci biorących udział w pokazie mody marchewkowej przeszła nasze najśmielsze oczekiwania!

Marchewki oczekują na werdykt sędziów. Kto wygra?

Laureaci konkursu na najlepsze  przebranie: Miłosz Kotlarz (1 miejce), Ignacy Świniarski (2 miejsce), Iga Pisarek  i Wiktoria Sobolewska (3 miejsce)

Na pierwszym planie Wiktoria Krasny

Zuzanna Doskoczyl

Prace konkursowe

Weronika Kula

Iga Pisarek

Miłosz Kotlarz

Juliia Jakubczyk, Weronika Kulik i Amelia Bednarska

Komisja: Pani Teresa Tumiłowicz, Pani Sylwia Wilkuszewska-Moore i Pan Bartosz Roguz

Akcja się skończyła, ale mam nadzieję, że chrupanie marchewek będzie trwało cały rok !

Pani ALDONA OLAK

 

15.10.2012 r.

DZIEŃ NAUCZYCIELA

    14 października  Grono Pedagogiczne oraz pracownicy szkoły zostali zaproszeni na przedstawienie przygotowane przez pana Mieczysława Wianeckiego i klasę VI b.

  Uczniowie w zabawny sposób przedstawili zmagania nauczycieli nie tylko z uczniami, ale i … ogromem dokumentów. Uczniowie klasy VI popisali się także umiejętnościami wokalnymi.

Po zakończeniu części oficjalnej goście zostali zaproszenia na kawę i pyszne słodkości.

 

 

22.10 – 26.10.2012 r.

Tydzień Jabłka 

Stało się już tradycją, że w październiku każdego roku uczniowie Szkoły im. Orła Białego wspólnie obchodzą jesienne święto jabłka. Nasza szkoła realizuje dwa programy związane z promocją zdrowia : „Owoce i warzywa w szkole” i „Trzymaj formę”. Głównym zadaniem realizowanych przez naszą szkołę projektów jest podtrzymanie tradycji warzywno-owocowego świętowania i propagowanie spożywania świeżych owoców. W ramach tego przedsięwzięcia wszyscy codziennie chrupaliśmy jabłka. W szkole zrobiło się kolorowo i wesoło od pięknych i ciekawych prac o tematyce jabłkowej. Zaproponowano również dzieciom ogólnoszkolny konkurs kulinarny na „Wypieki z jabłek”, w którym oceniano oryginalność pomysłu, estetykę wykonania oraz smak ciast. Wytwory kulinarne dzieci i ich rodziców przeszły nasze najśmielsze oczekiwania! W konkursie wzięło udział 26 dzieci. Wszystkie ciasta były przepyszne i jury miało naprawdę „twardy orzech do zgryzienia”. Ostatecznie I miejsce zajęła „szarlotka królewska” w wykonaniu Julki Duńki i jej mamy, II miejsce zajęła Wiktoria Sobolewska, jej szarlotka była przepięknie udekorowana, III miejsce zajęła apetyczna szarlotka Michała Pierzchały. Kulminacyjnym punktem imprezy był kiermasz ciasta, na którym wszyscy mogli nabyć swoje ulubione ciasto. W tym miejscu szczególnie serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy tak aktywnie wzięli udział w konkursie oraz nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły, którzy włączyli się w zorganizowanie i przeprowadzenie tego sympatycznego i smacznego święta..

„Szarlotka królewska” Julii Duńki

Szarlotka Wiktorii Sobolewskiej

Komisja konkursowa

Kiermasz ciast

 

AKTYW BIBLIOTECZNY

Rok szkolny w bibliotece zaczął się bardzo aktywnie. Uczennice klasy 5a wzięły sprawy w swoje ręce i ostro zabrały się do pracy. Przede wszystkim – porządki, książki obyczajowe i przygodowe znów stoją w porządku alfabetycznym (wg nazwisk autorów), książeczki dla najmłodszych porządkowane są na bieżąco, po każdej wizycie większej grupy maluchów. Wypożyczanie książek i zwroty także odbywają się z udziałem przeszkolonych w tym kierunku uczennic. Znalazły się także osoby doskonale radzące sobie z obkładaniem książek.

Zosia Iwańciów, p. Katarzyna Chorzępa – opiekun biblioteki oraz Julia Piziur

Julia Piziur i Gabrysia Milke

Julia Piziur nie daje za wygraną

Zosia Iwańciów

Julia Piziur

Dziewczęta powoli wychodzą na prostą…

Próba koła polonistycznego – przygotowanie do Urodzin Kubusia Puchatka

Osoby wspomagające pracę szkolnej biblioteki:

 • Zosia Iwańciów,
 • Julia Piziur,
 • Kornelia Poddębniak,
 • Marta Filary,
 • Małgorzata Cholewa,
 • a także z kl. IV Agata Filary.

 

NAJMŁODSI W BIBLIOTECE

W tym roku szkolnym wychowawczynie klas I. panie Agata Futoma i Krystyna Kreiser regularnie odwiedzają bibliotekę szkolną wraz ze swoimi podopiecznymi. Dzieci uczą się korzystania ze zbiorów biblioteki, mogą spędzić czas z książką, zapoznać się z ofertą biblioteki, porozmawiać o swoich zainteresowaniach. Pierwszaki znają już regulamin biblioteki i uczą się jego przestrzegania.

Pani Agata Futoma z klasą

Klasa pani Krystyny Kreiser

 

30.10.2012 r.

86. URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

30 października  2012 roku odbył się konkurs sprawdzający wiedzę o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach. Brali w nim udział uczniowi klas trzecich,  wystąpili też członkowie kółka polonistycznego  z klasy 5a.

- Julia Piziur (Królik)

- Marta Filary (Kubuś Puchatek)

- Zofia Iwanciów (Sowa Przemądrzała)

- Karolina Maj (Kangurzyca)

- Gabrysia Milke (Kangurzątko)

- Julia Bałchan (Prosiaczek )

- Kornelia Poddębniak (Kłapouchy)

- Małgorzata Cholewa (Tygrys)

oraz

- Patryk Wolak (Krzyś)

Opiekunem koła jest pani Beata Hoffman, twórcą scenariusza jest Julia Bałchan (Prosiaczek).

Na początku imprezy uczestnicy koła zaprezentowali scenkę  pt  URODZINY KŁAPOUCHEGO.

 

Od lewej: Patryk Wolak, Kornelia Poddębniak, Julia Piziur, Zosia Iwańców (nieco schowana), Marta Filary, Małgosia Cholewa, Gabrysia Milke, Karolina Maj, Julia Barchan i pani Beata Hoffman.

 

Następnie drużyny klas trzecich odpowiadały na pytania sprawdzające wiedzę o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach.

Obydwie klasy  były bardzo dobrze przygotowane do konkursu i walka była niemal równa .Wszyscy w napięciu czekali na wyniki , okazało się że wygrała klasa IIIb przewagą pół punktu.

Klasa IIIa

Klasa IIIb

Później odbyły się  różne konkursy sprawdzające sprawność i szybkość uczestników turnieju.

Na zakończenie imprezy pojawiły się dwa torty upieczone przez panią dyrektor,  pani Aldona zapaliła sztuczne ognie i  wszystkim obecni mogli świętować urodziny Puchatka.

Pani Aldona Olak zapala zimne ognie

 

13.11.2012 r.

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEŁOŚCI

     Święto Niepodległości w naszej szkole obchodzone  było bardzo uroczyście. Wszyscy uczniowie byli ubrani na galowo i wraz z nauczycielami przybyli do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie  uczestniczy koła teatralnego i Samorząd Uczniowski przygotowali  przedstawienie pod opieką pani Renaty Marek. Prowadzącą przedstawienie była przewodnicząca szkoły Małgorzata Cholewa. Śpiewaliśmy pieśni. Większość aktorów miała dużą tremę, ale po pierwszym wierszu trema przeszła, a przedstawienie znakomicie się udało.

MARTA FILARY

 

16.11.2012 r.

PASOWANIE NA UCZNIA

     16 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury pierwszoklasiści zaprezentowali swoją wiedzę, którą nabywali od początku roku. Przedstawienie przygotowały wychowawczynie klas pierwszych pani Agata Futoma i pani Krystyna Kreiser.

Uroczystość prowadziła Marta Filary z klasy 5a. Dzieciaki przed przedstawieniem miały dużą tremę, ale mimo to wszystko się udało i na koniec wręczono im duże tuby pełne cukierków i słodyczy.

MARTA FILARY

 

 

06.12.2012 r.

MIKOŁAJKI

        W tym roku klasa 6 a  z wychowawczynią panią Sylwią Kotomską przygotowała zabawne przedstawienie. W roli Mikołaja wystąpił Albert Kołat, towarzyszyły mu urocze renifery i śnieżynki. Po inscenizacji wszyscy uczniowie otrzymali prezenty.

JULIA PIZIUR

 

 

21.12.2012 r.

JASEŁKA

21 grudnia w kościele odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez panie Renatę Marek i Joannę Filary-Rompę oraz księdza Michała Góralskiego. Występowali członkowie samorządu oraz klasa 4a. Inscenizacja wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój.  

 MARTA FILARY

 

25.01.2013 r.

Eliminacje  szkolne  konkursu recytatorskiego

PEGAZIK

25 stycznia w naszej szkole odbyły się eliminacje XVIII Dolnośląskiego Konkursu  Recytatorskiego Pegazik. W konkursie wzięło udział 25 osób. Komisja w składzie :

 • p. Katarzyna Chorzępa
 • p. Małgorzata Halemba - Banach
 • p. Monika Doskocz – Kupis

wyłoniła laureatów:

                               miejsce pierwsze: Julia Piziur

                               miejsce  drugie: Zosia Iwańców

                                                             Gabrysia Milke

                                                             Łukasz Gnojnicki

                               miejsce trzecie: Jeremi Łukanus

                                                             Marta Filary 

                                                             Mikołaj Marek

                                wyróżnienia : Karolina Maj

                                                        Paulina Niewiarowska

                                                        Oskar Hartman

                                                        Sandra Olecha

                                                        Jagna Schulz

                                                        Monika Milke


Na początek mała rozgrzewka…

Julia Piziur

Gabrysia Milke

Mikołaj Marek

Wręczenie dyplomów i upominków

Uczestnicy konkursu

 

Laureaci przeszli do następnego etapu konkursu, który odbył się 1 marca w Miejskim Ośrodku Kultury  w Szczytnej. W skład komisji weszli :

 • p. Katarzyna Kotlarz
 • p. Rafał Kryniecki

 

Po wysłuchaniu przyznano :

                                      miejsce pierwsze:

Julii Piziur

                                      miejsce drugie :   

Jeremiemu Łukanusowi

Paulinie Niewiarowskiej

                                      miejsce trzecie :   

Mikołajowi Markowi

 

Laureatom Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie!

 

***************************************

Kolejny etap odbył się  w Kłodzku, 12 marca.

Z naszej szkoły wyróżnienia otrzymały: 

Julia Piziur

Julia Bałchan

   

Gratulujemy!

                                                                 Tekst: Julia Piziur

                                               Fot: Katarzyna Chorzępa

 

8.03.2013 r.

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet

Dzień Kobiet w naszej szkole okazał się  zabawny i sympatyczny. Przedstawienie, przygotowane przez panią Beatę Hoffman i klasę 5a rozbawiło nas i zaciekawiło.
Był tam mężczyzna (Adam) i Ewa (w kilku postaciach) – każda z innym charakterem i temperamentem. Poznaliśmy ptaka dodo, spotkaliśmy węża. Przedstawienie ubarwiły piosenki, wszystkie oczywiście o kobietach. Wersja historii o Adamie i Ewie różniła się od tej ogólnie znanej, klasa 5a pokazała nam swój punkt widzenia – zabawny, z dużą dozą poczucia humoru. Gratulujemy artystom – pokazali się z najlepszej strony. Na zakończenie panie i dziewczęta otrzymały piękne, rumiane jabłka.

Zosia Iwańców i Marta Filary

Ewy: Małgosia Cholewa, Kornelia Poddębniak, Julia Bałchan, Gabrysia Milke, Julia Piziur

Malwika Wróbel, Natalia Szpak, Karolina Maj

Okazało się, że na tym nie koniec. Pani Renata Marek przeprowadziła wybory na najsympatyczniejszą dziewczynkę. Po wcześniejszej konsultacji z chłopcami z naszej szkoły wybrano dwie osoby:

 • z klas IV-VI – Natalię Sado
 • z klas IV-VI – Natalię Sado

Dziewczęta zostały uroczyście ukoronowane, po czym pozowały do zdjęcia.

Iga Pisarek

Natalia Sado

 

10.04.2013

I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH


W dniu 10 kwietnia 2013r. odbył się w naszej szkole I Międzyszkolny Konkurs Historyczny :"Od Mieszka I do Kazimierza Wielkiego". W teście wzięło udział 13 uczniów ze szkół podstawowych z: Chocieszowa, Szczytnej, Polanicy Zdroju i Dusznik Zdroju.
 

WYNIKI:

I Miejsce zajął Tymoteusz Puchalski z SP. im. Orła Białego w Szczytnej,

II miejsce zajął Maksymilian Bogut z S.P. im. Żołnierzy z Monte Cassino z Polanicy Zdroju,

III miejsce zajęła Julia Bałchan z S.P. im. Orła Białego w Szczytnej.


Wyróżnienie otrzymała Daria Gancarczyk z S.P. nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino z Polanicy Zdroju.
 

Laureaci

Laureaci

Uczestnicy konkursu 

Uczestnicy konkursu 

Zwycięzcom gratulujemy!

 

18.04.2013 r.

        WIOSENNY KONKURS RECYTATORSKI

 

Cieszymy się z nadejścia wiosny. Młodsi uczniowie dali wyraz swej radości recytując wiersze o wiośnie. Konkurs zorganizowała pani Agata Futoma, do komisji zaproszono panie: Teresę Tumiłowicz, Katarzynę Chorzępę i Agatę Słabosz. Imprezę prowadziły uczennice klasy 5 a – Marta Filary i Małgosia Cholewa. Recytatorzy zaprezentowali się naprawdę wspaniale. Trzeba było jednak – jak w każdym konkursie - wyłonić laureatów. Zdobywcy pierwszych miejsc będą mogli wziąć udział w II etapie konkursu, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 2w Polanicy Zdroju.

 

Zwycięzcy:

Michał Pierzchała – kl. I b

Weronika Kula – kl. II a

Iga Pisarek – kl. III a

 

Wyróżnienia:

Julia Rucińska – kl. I b

Joanna Hoffman – kl. II a

Aleksandra Axmann – kl. II b

  

Iga i Weronika 

Od lewej: Joasia, Ola i Julia

Uczestnicy konkursu 

Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

30.04.2013 r. 

MAJOWE ŚWIĘTO

 

Klasa IV przeniosła nas do roku 1791! Wspaniałe kostiumy, świetnie odegrane obrady Sejmu przybliżyły uczniom naszej szkoły historyczne wydarzenia. Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwała pani Joanna Filary – Rompa. W tak uroczystym dniu nie zabrakło szkolnego Pocztu Sztandarowego.